Оперативен
лизинг
Оперативен лизинг („експлоатационен“ съгласно НСС)
Морално изхабяване на актива / Технологично предимство пред конкуренцията и отговаряне на европейските изисквания
Ако даден актив е необходим за кратък срок от време (поради краткосрочност на поети от страна на лизингополучателя задължения по договори с партньори или в случаите, в които активът, обект на придобиване е с висока стойност на морално изхабяване), по-удачно би било да не се купува, защото при вторичната реализация цената значително спада, следователно с евентуалната загуба от вторична продажба може да се намали цената на капитала на лизинговата сделка. Използването на голям кредит за покупка на скъпо оборудване не винаги е добра инвестиция, тъй като стойността на тази инвестиция може драстично да намалее, ако на пазара се появи ново по-ефективно оборудване само няколко години след покупката. Оперативният лизинг е правилната финансираща форма за всички, за които използването и печалбата от един актив са по-важни от собствеността върху него. При това финансирането на необходимата инвестиция не влошава ликвидността и съответно кредитния рейтинг на клиента, в стандартния случай не изисква и залагане или ипотекиране на допълнително имущество за разлика от банковите кредити.
Ниска първоначална инвестиция
При оперативния лизинг не се изисква никаква или не се изисква голяма (под формата на гаранционен депозит) първоначална инвестиция. Често голямата първоначална инвестиция би поставила в затруднение Лизингополучателят ако той няма лесен и евтин достъп до капиталови или кредитни средства, както и в случаите, в които се нуждае от свободен финансов ресурс за поемане на текущи оперативни разходи, без които не би могъл нормално да извършва основната си дейност по занятие.
Планиране на разходите и необремененост на активите
Въз основа на относително фиксираните наемни вноски за определения срок на договора за лизинг е възможно дългосрочно планиране на разходите от предприемача, спестяване на финансови и трудови ресурси, касаещи поддръжката и амортизацията на активите. В зависимост от избраните условия след края на договора за Оперативен лизинг лизингополучателят няма ангажимент за реализацията на актива като за него няма опасност да възникнат и допълнителни разходи, свързани с придобиване на собственост, препродажба, сервизиране и т.н.
Данъчни предимства
При Оперативния лизинг лизинговите (наемни) вноски се осчетоводяват като доставка на услуга и са пряк разход. Инвестицията посредством оперативен лизинг е балансово неутрална, т.е. едно финансиране на лизинг може да се оказва целесъобразно и от данъчна гледна точка, което често спестява главоболията с амортизацията.
С промените в ЗДДС в сила от 01.01.2013 г. се създаде и сериозното конкурентно предимство пред другите форми на лизинг финансиране, финансиране чрез кредит или директна покупка на леки автомобили. Допусна се ползването на пълен ДДС кредит за активи (леки коли с 4+1 места), обект на договори за оперативен лизинг, за които ДДС кредит не се допуска при другите форми на финансиране или пряка покупка.